Badania Genetyczne

W genomie człowieka znajdują się 23 pary chromosomów, zawierające około 23 000 genów dziedziczonych po swoich rodzicach.

Zawarta w nich informacja determinuje nie tylko kolor oczu, wzrost, czy grupę krwi, ale także predyspozycje do wystąpienia i rozwoju niektórych chorób, podatności na nie a nawet skuteczności stosowanych leków.

Coraz więcej osób chcąc poznać swoje predyspozycje genetyczne do zachorowania na nowotwory, czy też wystąpienia schorzeń zakrzepowo- zatorowych oraz odpowiednio wcześnie zacząć stosować profilaktykę wykonuje badania genetyczne.

Badanie to wykonuje się w prosty i nieinwazyjny sposób – wystarczy pobrać próbkę śliny z jamy ustnej do probówki pochodzącej z zestawu pobraniowego co najmniej 30 minut po ostatnim posiłku. Pora dnia i składniki diety nie mają tutaj żadnego znaczenia.

W zależności od występowania wśród osób spokrewnionych poszczególnych jednostek chorobowych wykonuje się badania na obecność mutacji odpowiadających tym jednostkom genom. 

I tak np. obecność mutacji pewnych genów świadczy o predyspozycjach wystąpienia nowotworu jajnika lub piersi. Mutacje innych genów potwierdzają ryzyko zachorowania np. na choroby zakrzepowo – zatorowe, nadciśnienie itp.

Pozytywne wyniki badań nie przesądzają oczywiście jednoznacznie o wystąpieniu danego schorzenia a jedynie informują o pewnych predyspozycjach organizmu, które
w sprzyjających zachorowaniu warunkach mogą do niego doprowadzić.

Osiągnięta dzięki badaniu genetycznemu wiedza pozwala odpowiednio wcześnie zapobiegać chorobie, unikać szkodliwych czynników, daje możliwość wykonywania systematycznych badań profilaktycznych skierowanych przeciwko danej jednostce chorobowej. Czasem, w myśl znanego powiedzenia, że lepiej zapobiegać, niż leczyć – warto wiedzieć wcześniej…

  • PANEL ANTYKONCEPCJA – predyspozycje do chorób zakrzepowo-zatorowych – 399zł
  • PANEL HORMONY (HTZ) – predyspozycje do chorób zakrzepowo-zatorowych – 399zł
  • PANEL NOWOTWOROWY – predyspozycje do chorób nowotworowych – 399zł
  • PANEL NOWOTWÓR PIERSI – predyspozycje do nowotworu piersi – 399zł
  • PANEL PROSTATA – predyspozycje do nowotworu prostaty – 399zł
  • PANEL SERCE I NADCIŚNIENIE – predyspozycje do chorób zakrzepowo-zatorowych  i nadciśnienia – 399zł