Konchoplastyka

Laryngolog - Poradnia Otolaryngologiczna w Gdańsku

Konchoplastyka (mukotomia/ plastyka małżowin nosowych dolnych)

Jest to zabieg mający na celu zmniejszenie małżowin nosowych dolnych, zwykle obustronnie. Wykonanie wspomnianego zabiegu niesie ze sobą wiele korzyści. Zwiększa drożność nosa, co przekłada się na redukcję objawów związanych z silną alergią, oraz zmniejszenie kataru i chrapania/ bezdechów) podczas snu. Małżowina nosowa dolna jest umiejscowiona na bocznej ścianie jamy nosa, w jej dolnej części. Składa się z tkanki kostnej i błony śluzowej. Wykonuję funkcję „kaloryfera” jamy nosa, czyli ogrzewa i oczyszcza powietrze, które przepływa przez nos w trakcie oddychania. Przerost/ obrzęk tej struktury nosa może nieść za sobą przede wszystkim niedrożność nosa i zatok przynosowych. W przypadku większości pacjentów operacja ma charakter permanentny i nie trzeba jej powtarzać. Zdarzają się jednak przypadki, gdzie ponowne przeprowadzenie zabiegu jest konieczne (szczególnie dotyczy pacjentów z mocno zaawansowanym alergicznym nieżytem nosa).

Konchoplastyka plastyka małżowin nosowych dolnych

Wskazania do przeprowadzenia zabiegu konchoplastyki

Konchoplastyka/ mukotomia/ plastyka małżowin nosowych dolnych będzie efektywnie niwelowała następujące dolegliwości:

  • Problemy ze swobodnym oddychaniem przez nos,
  • Zmniejsza ilość wydzieliny w nosie u pacjentów z alergią,
  • Zmniejsza częstość i predyspozycję do infekcji górnych dróg oddechowych,
  • Chrapanie oraz bezdechy podczas snu (często stosowana jako jeden z etapów w leczeniu chrapania i bezdechów sennych),
  • Problemy z węchem
  • Uzależnienie od kropel do nosa (najbardziej skuteczna metoda leczenia)

Należy pamiętać, że nie każdy przypadek powiększenia małżowin nosowych wiąże się z operacją. Zaleca się podjęcie konchoplastyki, gdy farmakologiczne leczenie niedrożności nosa nie daje pożądanych efektów.

Przygotowanie do zabiegu konchoplastyki

Wskazanie do zabiegu określane podczas wcześniejszej konsultacji z otolaryngologiem, który poprosi o wykonanie badań laboratoryjnych, w niektórych przypadkach badań obrazowych (tomografia komputerowa zatok nosa). W dniu zabiegu pacjent musi być ogólnie zdrowy. Gorączka lub stan podgorączkowy, wysypka opryszczki na twarzy lub zmiany w wynikach badań laboratoryjnych mogą być powodem przełożenia zabiegu na późniejszy termin.

Opis zabiegu konchoplastyki

W przeszłości konchoplastyka była zabiegiem dość inwazyjnym. Nadmiar małżowiny był wycinany nożyczkami, co nierzadko doprowadzało do zespołu pustego nosa u pacjentów. Obecnie stosuje się metody znacznie mniej inwazyjne, takie jak fale radiowe czy laser, co pozwala zachować małżowiny nosowe, zmniejszając tylko ich wielkość. Zabieg trwa od 20 do 40 minut i wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Po takim zabiegu zwykle nie zakłada się opatrunku/tamponady do nosa.

Po zabiegu konchoplastyki

Bezpośrednio po wykonanym zabiegu pacjent nie wymaga asekuracji osoby trzeciej i może samodzielnie opuścić gabinet lekarza po kilu minutach od zabiegu. Obecne techniki wykonywania zabiegu znacząco skracają proces gojenia po operacji. Hospitalizacja najczęściej nie jest wymagana. Zalecane jest ograniczenie aktywności fizycznej i palenia papierosów na siedem dni od wykonania operacji.

Bezpośrednio po zabiegu nos będzie nieco przytkany. W ciągu 2-3 dni może wyciekać niewielka ilość surowiczo-krwistej wydzieliny z nosa. Dopiero w trakcie gojenia nos zaczyna powoli się udrażniać. Zalecane są płukania nosa i zakładania maści do nosa w ciągu 2 tyg. po zabiegu. Ostatecznie wyniki leczenia można oszacować dopiero za 4 tyg. od dnia zabiegu.

Przeciwwskazania do zabiegu

Mimo tego, iż zabieg jest nieinwazyjny i prosty, w następujących przypadkach należy się wstrzymać od przeprowadzenia zabiegu:

  • Podwyższona temperatura ciała,
  • Ogólne, złe samopoczucie,
  • Infekcja dróg oddechowych,
  • Przyjmowanie leków rozrzedzających krew (leków przeciwkrzepliwych)
  • Ciąża
  • Wysypka opryszczki na skórze twarzy