Holter ciśnieniowy

Holter ciśnieniowy

Diagnozowanie pacjenta metodą Holtera ciśnieniowego jest popularnym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce chorób serca. Polega na 24-godzinnym automatycznym rejestrowaniu ciśnienia tętniczego krwi. W czasie badania pacjentowi zakłada się specjalny aparat, który monitoruje ciśnienie skurczowe i rozkurczowe serca przez cały czas. Z racji tego, że Holter ciśnieniowy rejestruje wartości ciśnienia przez całą dobę, jego prawidłowe wartości będą się różnić w zależności od pory dnia.

Holter ciśnieniowy

Holter ciśnieniowy przebieg badania

Holter ciśnieniowy polega na założeniu pacjentowi na ramię specjalnego mankietu, który następnie zostaje połączony z aparatem przyczepionym do pasa. Posiada on pompę automatyczną, która jest zasilana na baterie. W czasie badania to właśnie ten aparat rejestruje automatycznie pomiar ciśnienia. Holter ciśnieniowy monitoruje ciśnienie krwi przez całą dobę. Zazwyczaj bezpośrednio po założeniu aparatu pomiary są dokonywane co 15 minut w ciągu dnia, a co 30 minut w nocy. Wówczas mankiet aparatu na ramieniu automatycznie wypełnia się powietrzem na kilkadziesiąt sekund. Po upływie 24 godzin aparat zostaje zdjęty, a zapis zostaje wgrany do programu komputerowego. Lekarz kardiolog analizuje zapis  i opisuje badanie.

Holter ciśnieniowy pełni ważną funkcję w diagnostyce schorzeń serca. Pozwala na rozpoznanie m.in. choroby nadciśnieniowej oraz monitorowanie efektów jego leczenia oraz diagnostykę zaburzeń ciśnienia tętniczego. Badanie pozwala wykryć wahania i patologiczne spadki ciśnienia. Pojedynczy pomiar ciśnienia nie daje takich możliwości, ponieważ często zdarza się, że na nasze ciśnienie wpływa np. stres przed wizytą u lekarza.

Holter ciśnieniowy należy wykonać w celu

  • diagnozy i kontroli nadciśnienia tętniczego;
  • potwierdzenia skuteczności leczenia;
  • sprawdzenie czy powodem  podwyższonego ciśnienia nie jest stres;
  • oceny ciśnienia w czasie normalnych codziennych czynności;
  • diagnozy niedociśnienia;
  • wykrycia nagłych zmian ciśnienia, które są przyczyną odczuwanych przez pacjenta dolegliwości.

Holter ciśnieniowy wymaga od pacjenta normalnych codziennych czynności. Nie powinien on w związku z założeniem holtera ciśnieniowego zwalniać tempa i ograniczać swojej aktywności. Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania badania Holtera ciśnieniowego. Badanie można powtarzać wiele razy, w zależności od potrzeb, można wykonywać u pacjentów w każdym wieku, niezależnie od stanu zdrowia, również w czasie ciąży.