Plastyka powiek Blefaroplastyka

Plastyka powiek

Pierwsze oznaki starzenia zazwyczaj pojawiają się w okolicy oczu. Skóra wokół nich jest bardzo cienka i wrażliwa. Niemal nie posiada tkanki podskórnej. Bardzo szybko ulega przesuszeniu i zwiotczeniu. Dodatkowo na codzień narażona jest na drastyczne działanie czynników zewnętrznych: słońca (promieniowanie UV), upał i mróz, wiatr. Dodatkowo mimika twarzy, długotrwała praca z komputerem, klimatyzowane pomieszczenia, stres, nieodpowiednia dieta powodują, że starzeje się szybciej.

Każda nasza niedyspozycja, zmęczenie, czy niewyspanie znajduje natychmiast odbicie w stanie skóry wokół oczu. Z czasem pokrywa się ona siateczką drobniutkich zmarszczek ulegających stopniowemu pogłębieniu, zaczyna tracić swoje napięcie i sprężystość. Staje się coraz cieńsza, prześwitujące przez skórę drobne naczynia krwionośne powodują wrażenie „sińców” pod oczami. Powieki górne stają się cięższe, ponieważ skóra powiek zaczyna obwisać, opierać się na rzęsach, przestaje być widoczna linia załamania powiek. Podobne mechanizmy dotyczą także powiek dolnych. Cała twarz zaczyna wyglądać na zmęczoną, niezdrową i starszą, niż w rzeczywistości.

W tych miejscach chętnie lokalizują się też mniejsze lub większe depozyty tłuszczowe tkanki tłuszczowej dodatkowo rozciągające delikatną skórę wokół oczu.

Nadmiar skóry na powiekach górnych z czasem ogranicza pole widzenia. Zaczynamy wtedy kompensować trudności unoszeniem i marszczeniem brwi, czy mrużeniem powiek. To z kolei skutkuje pojawianiem się zmarszczek na czole i w kącikach oczu oraz często okupione jest uporczywymi bólami głowy i karku.

Z pomocą przychodzi nam medycyna estetyczna – zabieg blefaroplastyki powiek nazywany skrótowo plastyką powiek lub po prostu korektą chirurgiczną powiek.

Wbrew pozorom nie jest to zabieg bardzo drastyczny, mimo wrażliwej i delikatnej okolicy zabiegowej. Nie jest bolesny w trakcie zabiegu, ani po nim. Nie wymaga także długiej rekonwalescencji – pierwszy tydzień ze względu na własny komfort psychiczny najlepiej byłoby spędzić w domu.

Blefaroplastyka - kwalifikacja do zabiegu

Plastyka powiek Blefaroplastyka
Plastyka powiek Blefaroplastyka

Wskazania do zabiegu

 • zwiotczenie skóry powiek górnych powodujące uczucie ciężkich powiek i wygląd zmęczonych oczu
 • ograniczenie pola widzenia
 • przepuklina tłuszczu oczodołowego

Badania krwi przed zabiegiem

 • Badania serologiczne: MARKERY WIRUSOWEGO ZAPALENIA WĄTROBY typu B i C, WR
 • Układ krzepnięcia
 • MORFOLOGIA Z ROZMAZEM
 • Badania dodatkowe zlecone przez lekarza wykonującego zabieg

Przeciwwskazania do zabiegu

 • gorączka
 • infekcja organizmu
 • stan zapalny w obrębie oczu i aparatu ochronnego oka
 • aktywna opryszczka
 • nieuregulowana nadciśnienie tętnicze
 • niewyrównana cukrzyca,
 • zaburzenia krzepliwości krwi
 • nieleczone choroby tarczycy
 • ciężkie choroby ogólnoustrojowe
 • choroba nowotworowa w trakcie terapii
 • skłonność do tworzenia się bliznowców,
 • przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi
 • problemy ze zdrowiem psychicznym
 • ciąża

Przed zabiegiem konieczna jest kwalifikacyjna wizyta u lekarza okulisty

Przed zabiegiem, po konsultacji z lekarzem prowadzącym, należy odstawić leki zmniejszające krzepliwość krwi, takie jak kwas acetylosalicylowy.
Kobiety nie powinny być w okresie menstruacji.

Przebieg zabiegu

Po zakwalifikowaniu do zabiegu chirurgicznego i wykonaniu zaleconych przez lekarza badań, możemy śmiało poddać się procedurze korekty powiek. Mimo swojej inwazyjności jest ona całkowicie bezbolesna.

Lekarz okulista ponownie dokładnie ogląda miejsce zabiegu i precyzyjnie zaznacza miejsca nacięć. Następnie w znieczuleniu miejscowym wykonuje cięcie skóry powiek w bruździe powiekowej tak, aby ostatecznie blizny pozostały niewidoczne. Podczas zabiegu usuwany jest nadmiar skóry oraz tkanki tłuszczowej.

Całość zabiegu obu oczu trwa ok. 1,5 godziny. Przez kilkanaście minut po operacji schładzamy obszar zabiegu za pomocą żelu chłodzącego. Opuszczamy Klinikę w opatrunku, który nieco jednak ogranicza pole widzenia, dlatego dobrze jest zadbać
o towarzystwo osoby, która pomoże nam wrócić komfortowo do domu.

Następnego dnia możemy już samodzielnie opatrunek usunąć. Stosujemy się ściśle do zaleceń lekarza okulisty. Czas rekonwalescencji nie jest zbyt długi, ani szczególnie uciążliwy. Powieki i obszar wokół oczu są opuchnięte i występują podbiegnięcia krwawe – w dalszym ciągu wskazane jest ich schładzanie. Obrzęk i ewentualne zaczerwienienie utrzymują się przez około tydzień, który dla własnego komfortu psychicznego nasi pacjenci wolą zazwyczaj spędzić w domu. Najczęściej dolegliwości bólowych nie odczuwa się wcale.

Plastyka powiek Blefaroplastyka

Na brzegi rany zakładane są niewchłaniane szwy. Usuwane są po około 7 dniach.

Plastyka powiek Blefaroplastyka

Obrzęk i zaczerwienienie ustępują stopniowo – po ok. 7-10 dniach zdejmowane są szwy – w pełnym komforcie
i bez przeszkód możemy wówczas powrócić do pracy zawodowej.

To przede wszystkim oczy zdradzają stan naszej kondycji, wiek i zmęczenie.

Po upływie pewnego czasu od wykonanego zabiegu plastyki powiek trudno jest nawet zauważyć ślad po delikatnym nacięciu wrażliwej okolicy, jakim jest powieka.

Po ok. 7-8 tygodniach nasze oczy wyglądają całkowicie naturalnie. Są szerzej otwarte, nic nie zaburza pola widzenia – po zabiegu jedna z pacjentek stwierdziła, że nawet nie zdawała sobie sprawy, że jej pole widzenia było przedtem tak bardzo ograniczone.

Nie ma śladu po opuchliźnie, czy zaczerwienieniu, tak, jakby nie odbyła się najmniejsza ingerencja.
Skóra powiek jest znowu napięta, wyraźnie zmniejszają się tzw. kurze łapki w zewnętrznych kącikach oczu, a także drobniutkie zmarszczki poniżej oczu.

Nic tak nie odmładza i nie podnosi naszego samopoczucia, jak widok wypoczętych i szeroko otwartych na świat swoich oczu w lustrze J. Polecamy ten naprawdę mało inwazyjny i bezpieczny zabieg każdemu, kto dostrzega w swoich oczach zmęczenie i upływ czasu, nie wspominając o ograniczeniu pola widzenia, wpływającego już bezpośrednio na jakość naszego życia.

Niech nasze spojrzenie odzyska swoją naturalną świeżość a my poczucie, że ujęto nam dobrych kilka lat!

Plastyka powiek Blefaroplastyka
Plastyka powiek Blefaroplastyka