Ortopedia

Ortopedia

Ortopedia

Ortopedia jest jedną z wielu dziedzin medycyny. Specjalizujący się w niej lekarze zajmują się zarówno profilaktyką, jak i diagnozowaniem i leczeniem urazów oraz chorób związanych z narządem ruchu. Warto przy tym podkreślić, że ortopedia obejmuje nie tylko schorzenia dotyczące układu szkieletowego.

Do ortopedy powinni się też zgłosić pacjenci, którzy mają problemy z prawidłowym funkcjonowaniem więzadeł, stawów, mięśni oraz ścięgien.

Z pomocy ortopedów korzystają osoby zmagające się z wrodzonymi oraz nabytymi wadami w obrębie narządu ruchu. Lekarze działający w tej dość szerokiej dziedzinie medycyny zajmują się więc leczeniem między innymi wszelkiego typu zapaleń i zakażeń, nowotworów oraz zmian zwyrodnieniowych, które są nieuniknione na przykład ze względu na proces starzenia się organizmu. Wielu osobom ortopedia słusznie kojarzy się również z wszelkiego typu urazami, które leczą traumatolodzy. Tak zwana chirurgia urazowa obejmuje diagnozowanie i często operacyjne leczenie złamań i zwichnięć kości, a także urazów w obrębie stawów, więzadeł oraz ścięgien.

Kiedy konieczna jest konsultacja ortopedyczna?

Niestety większość osób odwleka wizytę u jakiegokolwiek specjalisty najdłużej jak to tylko możliwe. Jak można się domyślić, takie zachowanie nie jest dobre, a jego konsekwencje bywają bardzo poważne. Warto pamiętać, że konsultacje ortopedyczne zazwyczaj nie trwają zbyt długo, a mogą realnie poprawić nasz komfort życia i często też uchronić nas przed kalectwem. Dlatego nie warto czekać do momentu, aż odczuwane przez pacjenta dolegliwości staną się na tyle uporczywe, że uniemożliwią mu codzienne funkcjonowanie. Im wcześniej problem zostanie zdiagnozowany, tym szybciej lekarz będzie mógł wdrożyć skuteczne leczenie dopasowane do potrzeb pacjenta.

Konsultacja ortopedyczna

Konsultacja ortopedyczna jest zalecana między innymi w sytuacji, gdy pacjent zauważa u siebie: wadę postawy, uporczywe bóle mięśni, stawów lub kręgosłupa utrzymujący się obrzęk, osłabienie mięśni, ograniczoną ruchomość kończyn lub stawów, mrowienie oraz sztywność kończyn lub palców.
Oczywiście do gabinetu lekarza ortopedy należy się też jak najszybciej udać w przypadku wszelkiego rodzaju urazów układu kostno-stawowego. Mowa tu rzecz jasna między innymi o złamaniach, skręceniach, czy zwichnięciach, ale też nadwyrężonych mięśniach i ścięgnach. Nie czekajmy, aż ból będzie nie do zniesienia, a normalne poruszanie się niemożliwe. Dzięki wizycie u specjalisty szanse na szybkie odzyskanie sprawności stają się znacznie większe.

Ortopeda w Gdańsku w Małej Klinice

Zawsze stawiamy komfort naszych pacjentów na pierwszym miejscu. Dlatego wszystkie konsultacje ortopedyczne w naszej Klinice są przeprowadzane w niezwykle skrupulatny sposób. Zaczynamy oczywiście od szczegółowego wywiadu z pacjentem, dzięki któremu możemy poznać historię jego dolegliwości. Następnie ortopeda przechodzi do badania fizykalnego. Jeśli nie można postawić diagnozy tylko na tej podstawie, ortopeda zleca dodatkowo wykonanie badania obrazowego.

Kiedy lekarz pozna już przyczynę dolegliwości, z którymi mierzy się pacjent, może zdecydować o wdrożeniu odpowiedniego leczenia. Jest ono zawsze dobierane do indywidualnych potrzeb konkretnego pacjenta. Lekarz może zlecić rozpoczęcie leczenia farmakologicznego, które często obejmuje leki przeciwzapalne i przeciwbólowe lub podanie kwasu hialuronowego. Pacjent może też zostać skierowany na rehabilitację lub gdy zajdzie taka potrzeba, na zabieg albo operację. W każdym przypadku mogą być Państwo jednak pewni, że zajmie się wami doświadczony i pełen empatii ortopeda. Mała Klinika w Gdańsku będzie więc doskonałym wyborem, gdy szukacie najlepszych specjalistów w tej dziedzinie.

W Małej Klinice lekarze specjaliści  ortopedii i traumatologii narządu ruchu wykonują specjalistyczne zabiegi, m.in.:

  • iniekcje dostawowe tzw. blokady, z podaniem preparatu przeciwzapalnego/ przeciwbólowego/ kwasu hialuronowego;
  • iniekcje z osocza bogatopłytkowego (PRP);
  • ostrzyknięcie nerwiaka Morthona toksyną botulinową;
  • zabiegi blokady nadtwardówkowej kręgosłupa podawanej okołokorzeniowo pod kontrolą Rtg w przebiegu leczenia dyskopatii, choroby zwyrodnieniowej, stenozy, kręgozmyku i innych deformacji kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego i piersiowego;
  • zabiegi blokady przykręgosłupowej okołokorzeniowej kręgosłupa podawanej pod kontrolą Rtg w przebiegu leczenia dyskopatii szyjnej;
  • zabiegi blokady selektywnej do stawu krzyżowo – biodrowego (SI) podawanej pod kontrolą Rtg w przebiegu leczenia chorób i zespołów bólowych stawu biodrowego.

W Małej Klinice są diagnozowane i leczone:

  • choroby kręgosłupa (m.in. zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, dyskopatie, przepuklinę dyskową, stenozę kanału kręgowego),
  • choroby zapalne kości i stawów,
  • wady postawy (m.in. skolioza, kifoza, lordoza, płaskostopie, stopa szpotawa, paluch koślawy, paluch sztywny),
  • zmiany przeciążeniowe (m.in. zapalenie kaletki przedrzepkowej, łokieć tenisisty, zespół mięśnia nadgrzebieniowego, ostroga piętowa, zespół cieśni kanału nadgarstka),
  • choroby zapalne kości i stawów,
  • urazy (złamania, zwichnięcia, skręcenia m.in. złamania i zwichnięcia kości skokowej, niestabilność rzepki, uszkodzenia łąkotek),
  • wady wrodzone (np. kręcz szyi, wrodzona dysplazja stawu biodrowego),
  • zespół bolesnego barku,
  • urazy sportowe narządu ruchu,
  • choroby zwyrodnieniowe stawów,
  • wady wrodzone.