Diagnostyka medyczna
DIAGNOSTYKA MEDYCZNA oprócz wywiadu lekarskiego, to jeden z najważniejszych elementów postawienia właściwej diagnozy pozwalający na wdrożenie odpowiedniego leczenia pacjenta.
1. Diagnostyka laboratoryjna
BADANIA KRWI
- ogólne i biochemiczne– morfologia krwi, ocena ogólnego stanu zdrowia, odczyn opadania krwinek czerwonych (OB)
- w kierunku rozwoju chorób autoimmunologicznych– ocena zaburzeń układu immunologicznego,
- w kierunku nietolerancji i alergii – określenie grupy substancji alergizująco wpływających na organizm,
- genetyczne– ustalenie wad wrodzonych i ryzyka zachorowania na choroby przenoszone genetycznie,
- hormonalne – diagnoza zaburzeń hormonalnych,
- w kierunku infekcji– ustalenie choroby wirusowej, bakteryjnej, pasożytniczej,
- markery nowotworowe – ocena ryzyka zachorowania na nowotwór.
BADANIE MOCZU – badanie potwierdzające, bądź wykluczające podejrzenia chorób układu moczowego, nerek, wątroby, dróg moczowych, czy powikłań chorób cywilizacyjnych – nadciśnienia, cukrzycy. Ogólne badanie moczu wykonuje się z oceną właściwości fizycznych, chemicznych oraz oceną mikroskopową osadu, ilościowe oznaczanie białka, ilościowe oznaczanie glukozy, ilościowe oznaczanie wapnia, ilościowe oznaczanie amylazy.
BADANIE KAŁU – badanie ogólne, na obecność pasożytów, krwi utajonej – metodą immunochemiczną.
BADANIA MIKROBIOLOGICZNE – posiew moczu z antybiogramem, posiew wymazu z gardła z antybiogramem, posiew kału w kierunku pałeczek Salmonella i Shigella.
W Małej Klinice istnieje możliwość wykonania badań laboratoryjnych od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00 – 11:00 Dużym zainteresowaniem cieszą się badania profilaktyczne, przeprowadzane u osób zdrowych w celu jak najwcześniejszego wykrycia ewentualnych chorób. Oferujemy zestawy badań w atrakcyjnych cenach:
- Profil oceniający ogólny stan zdrowia
- Profil kostny
- Profil nerkowy
- Profil wątrobowy
- Profil tarczycowy podstawowy
- Profil tarczycowy rozszerzony
- Profil sercowy
- Profil mężczyzna 40+
- Profil kobieta 40+
- Profil sport
- Profil lipidowy miażdżycowo-cukrzycowy
- Profil zdrowa dieta
- Profil borelioza
2. Diagnostyka kardiologiczna
- BADANIE ELEKTROKARDIOGRAFICZNE (EKG) w spoczynku.
- PRÓBA WYSIŁKOWA – to badanie wydolności serca i układu krążenia polegające na poddaniu pacjenta wysiłkowi fizycznemu poprzez ćwiczenia na bieżni z cyklicznie zwiększającym się obciążeniem organizmu i jednoczesnym monitorowaniem pracy serca za pomocą EKG oraz systematycznie mierzonym ciśnieniem krwi.
- ECHOKARDIOGRAFIA, inaczej echo serca to bezinwazyjne badanie obrazowe, które pozwala ocenić funkcjonowanie jam i zastawek serca. Za jego pomocą można także uzyskać dane dotyczące przepływu krwi oraz dużych naczyń krwionośnych. Badanie wykonuje się przy wykorzystaniu ultradźwięków, innym określeniem badania jest Usg serca.
- HOLTER CIŚNIENIOWY jest popularnym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce chorób serca. Polega na 24-godzinnym automatycznym rejestrowaniu ciśnienia tętniczego krwi. W czasie badania pacjentowi zakłada się specjalny aparat, który monitoruje i rejestruje ciśnienie skurczowe i rozkurczowe serca przez całą dobę.
- HOLTER EKG polega na rejestrowaniu czynności serca przez całą dobę. Rejestrator przytwierdza się do paska w talii, od którego odchodzi 5 elektrod przyklejonych na lewej piersi i wokół Pacjent wykonuje codzienne czynności i prowadzi notatki. Impulsy elektryczne, wytwarzane stale przez serce, są w czasie badania zapisywane elektronicznie. Po wykonaniu 24 godzinnego badania lekarz odczytuje i analizuje zapis, porównując go z prowadzonymi przez pacjenta notatkami. Wyniki interpretuje za pomocą specjalnego programu komputerowego. Na podstawie sporządzonych wykresów można postawić precyzyjną diagnozę i rozpocząć leczenie.
3. Diagnostyka obrazowa
Ultrasonografia to badanie wykorzystujące fale ultradźwiękowe do obejrzenia wnętrza narządów naszego ciała. W Małej Klinice wykonujemy badania:
- jamy brzusznej
- tarczycy
- piersi
- jąder
- tkanek miękkich
- transrektalne z oceną gruczołu prostaty
- transrektalne z oceną ścian odbytnicy
- stawów, więzadeł
- badanie dopplerowskie pozwalające na sprawdzenie przepływu krwi w naczyniach krwionośnych kończyn. USG dopplerowskie pozwala na ocenę prędkości oraz kierunku przepływu krwi w naczyniach, dzięki falom ultradźwiękowym odbitym od krwinek.
4. Diagnostyka nietolerancji pokarmowych
W Małej Klinice wykonujemy szybką diagnostykę nietolerancji pokarmowych w postaci wodorowych testów oddechowych. Testy wykonywane są na podstawie analizy ilości wodoru w powietrzu wydychanym przez pacjenta. Badanie jest bezpieczne, nieinwazyjne i nie powoduje dyskomfortu u osoby badanej. Polega na jednostajnym wydmuchaniu powietrza przez jednorazowy ustnik. Badanie przeprowadza się na czczo, minimum 12 godzin od ostatniego posiłku.
5. Diagnostyka okulistyczna
- Badanie OCT W badaniu OCT badanie pozwala na uzyskanie wysokiej jakości obrazu odcinka przedniego oka, ciała szklistego, siatkówki, naczyniówki i nerwu wzrokowego. Dzięki dużemu obszarowi skanowania można przy jednym skanowaniu dokonać diagnostyki obrazowej i jakościowej obszaru plamki, zmierzyć grubość warstwy włókien nerwowych wokół tarczy, komórek zwojowych w obszarze centralnym oraz uzyskać dane topograficzne tarczy nerwu wzrokowego.
- Angiografia fluorosceinowa (FLA) badanie szczególnie przydatne w wykrywaniu zmian chorobowych w cukrzycy, umożliwia obserwację krążenia naczyniówkowo-siatkówkowego, a także patologii dotyczących siatkówki i naczyniówki. Po podaniu kontrastu (10% roztworu soli sodowej fluorosceiny) wykonuje się serię zdjęć. Przepływ barwnika w tętnicach i żyłach oka informuje np. o istnieniu nowych nieprawidłowych naczyń, lokalizacji zmian barwnikowych, nowotworowych.