Specjalista USG w Małej Klinice
Ultrasonografia to badanie z zakresu diagnostyki medycznej, w którym wykorzystuje się aparat wysyłający fale ultradźwiękowe, które umożliwiają obejrzenie wnętrza wielu narządów naszego ciała. Ultrasonografia jest nieinwazyjną metodą diagnostyki obrazowej, pozwalającą na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu. Jest metodą dokładną, ma wysoką zdolność do wykrywania niewielkich zmian w narządach nawet od 0,1 mm do 1 mm. Jest to metoda łatwo dostępna, nieinwazyjna, bezbolesna i, co ważniejsze, nie niosąca ze sobą żadnych zagrożeń. Obraz uzyskujemy w czasie rzeczywistym, co ułatwia zarówno określenie wielkości i położenia zmian, jak i np. precyzyjne przeprowadzenie biopsji narządów.
Badanie USG wykonuje się najczęściej w pozycji leżącej chorego, na plecach lub na boku. Lekarz pokrywa skórę specjalnym żelem w celu uzyskania pełnego kontaktu głowicy aparatu ze skórą i wyeliminowania pęcherzyków powietrza. Substancja ta jest obojętna dla skóry i łatwo się zmywa wodą z mydłem. Przesuwając głowicę aparatu uzyskuje się obrazy całego badanego narządu, które są widoczne na ekranie monitora.
Badanie ultrasonograficzne pozwala na wykrycie zmian chorobowych i patologicznych
w narządach. W przypadku USG, w przeciwieństwie do badań rentgenowskich nie naraża chorego na promieniowanie. Można zatem je powtarzać, wtedy, kiedy lekarz uzna to za konieczne. Dzięki badaniu możliwe jest określenie zmian kształtu, wielkości, czy położenia danego narządu po upływie określonego czasu.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do wykonania badania ultrasonograficznego są: otwarte rany części miękkich, uszkodzenia kości, otwarte infekcje oraz poparzenia w miejscu badania.
W Małej Klinice w Gdańsku badania USG wykonuje dr Marta Wyszyńska – Koko, lekarz, którego długoletnie doświadczenie, dokładność badania i ogromna wiedza wielokrotnie pozwoliły na wyjątkowo wczesne wykrycie groźnych zmian i podjęcie odpowiedniego leczenia, zanim tak naprawdę choroba zdołała się rozwinąć.
Badania które można wykonać w Małej Klinice:
- jamy brzusznej
- tarczycy
- piersi
- jąder
- tkanek miękkich
- transrektalne z oceną gruczołu prostaty
- transrektalne z oceną ścian odbytnicy
Badanie USG jamy brzusznej należy przeprowadzić w przypadku:
- przedłużającego się bólu zlokalizowanego w jamie brzusznej;
- krwawienia z przewodu pokarmowego, układu moczowego lub narządów rozrodczych;
- przedłużającego się nieżytu żołądka (wymioty, biegunka, nudności);
- stwardnienia wyczuwalne podczas badania palpacyjnego w obrębie jamy brzusznej;
- nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych – anemia, nieprawidłowy poziom enzymów wątrobowych lub/i trzustkowych;
- powiększenia się obwodu brzucha niewiadomego pochodzenia;
- nagłego zmniejszenia wagi ciała;
- podejrzenia przerzutów choroby nowotworowej;
- urazu jamy brzusznej;
- utrudnień w oddawaniu moczu i stolca;
- podejrzeniu wad rozwojowych narządów wewnętrznych.
Jest to jedno z najczęściej wykonywanych badań ultrasonograficznych. Należy się do niego odpowiednio przygotować: pozostać na czczo, gdyż wypełniony żołądek, czy niestrawione resztki pokarmowe zaburzają widoczność narządów. Czasem należy zażyć środki przeciw wzdęciom, ponieważ tak samo działa połknięte podczas posiłku powietrze, czy dym tytoniowy. Przed badaniem należy wypić 2-3 szklanki niegazowanej wody lub niesłodzonej herbaty, ponieważ wypełniony pęcherz pozwala uzyskać pełniejszy obraz narządów wewnętrznych jamy brzusznej.
Przy pomocy badania USG jamy brzusznej można ocenić prawidłowość stanu wątroby, pęcherzyka żółciowego, trzustki, śledziony, aorty, pęcherza i nerek, macicy i gruczołu krokowego.
Obraz USG wątroby jest jedną z zasadniczych części badania jamy brzusznej ta metodą. Dr Wyszyńska –Koko określa jej wielkość, echogeniczność, na podstawie której wskaże poziom jej otłuszczenia, obecność ewentualnych zmian ogniskowych ( guzki, torbiele, gruczolaki, naczyniaki, czy też groźniejsze zmiany
Badanie USG transrektalne gruczołu krokowego (TRUS) wykonuje się przy podejrzeniu jego nowotworu, lub niektórych postaci stanu zapalnego prostaty, często równocześnie dokonuje się biopsji celem pobrania materiału do badań histopatologicznych. Badanie USG jest najmniej inwazyjną metodą. Choć nie zawsze pozwala na wykrycie bardzo wczesnych stadiów choroby nowotworowej, to daje obraz wielkości, objętości i struktury prostaty, służy do oceny budowy pęcherzyków i dróg nasiennych oraz pęcherza moczowego.
Wskazaniem do badania TRUS jest stwierdzony łagodny rozrost gruczołu krokowego, który często utrudnia oddawanie moczu, podwyższony poziom PSA (antygen sterczowy), lub kiedy badanie palpacyjne gruczołu wskazuje na pewne nieprawidłowości, np. obecność wyczuwalnego guzka. Innymi przesłankami są: rodzinne obciążenie ryzykiem zachorowania na raka prostaty, bezpłodność, bóle prostaty, niewiadomego pochodzenia bóle podbrzusza, lub krocza.
Badanie wymaga wypełnienia pęcherza, powstrzymania się od oddawania moczu przez 2-3 godziny przed jego wykonaniem oraz wypicia kolejnych 0,5 do 1 litra płynu w tym czasie.
W przeddzień wykonania TRUS trzeba zastosować lewatywę z użyciem preparatu Enema, aby opróżnić z mas kałowych jelito grube.
Badanie, któremu towarzyszy biopsja wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym.