Lek. med. Beata Rubanowicz – Iniekcje doszklistkowe

Iniekcje doszklistkowe w Małej Klinice

lek. med. Beata Rubanowicz
Specjalista okulistyki

Lekarz Beata Rubanowicz ukończyła Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Gdańsku w 2005 r.

Od 2006 r. jest związana zawodowo z 7 Szpitalem Marynarki Wojennej w Gdańsku, gdzie odbyła staż podyplomowy, a następnie została zatrudniona na stanowisku młodszego asystenta w Oddziale Okulistycznym. W kolejnych latach zdobywała wiedzę i doświadczenie pracując w Oddziale oraz przyszpitalnej Poradni Okulistycznej. W 2013 r. uzyskała tytuł specjalisty w dziedzinie okulistyki.

Obecnie jest zatrudniona na stanowisku starszego asystenta. Zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób oczu oraz wad wzroku. Specjalizuje się w zabiegach na aparacie ochronnym oka (plastyka zwiotczenia skóry powiek, rekonstrukcje podwijania, odwijania oraz opadania powiek, usunięcie zmian skórnych okolicy oczu) oraz w diagnostyce obrazowej (USG-B gałek ocznych, OCT plamek i nerwu wzrokowego, Angiografia fluoresceinowa).

W centrum jej zainteresowań znajdują się pacjenci chorujący na zwyrodnienia plamki związane z wiekiem (AMD) oraz retinopatię cukrzycową, u których wykonuje iniekcje doszklistkowe a-VEGF. Zajmuje się także kompleksowym leczeniem jaskry i zaćmy. Pani doktor nieustannie uzupełnia wiedzę i podnosi kwalifikacje uczestnicząc w licznych kursach, szkoleniach oraz konferencjach naukowych organizowanych w kraju i za granicą. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, Sekcji Retinologicznej PTO.

W Małej Klinice udziela specjalistycznych konsultacji, wykonuje zabiegi na aparacie ochronnym okaoraz iniekcje doszklistkowe a-VEGF.

Iniekcja doszklistkowa to zabieg podania w znieczuleniu miejscowym substancji czynnej do wnętrza gałki ocznej.

Stosujemy preparaty : EYLEA i LUCENTIS

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) jest jedną z głównych przyczyn upośledzenia widzenia u osób po 50 roku życia. Choroba uszkadza centralny obszar siatkówki zwany plamką, który odpowiedzialny jest za dobre widzenie.

W postaci wysiękowej AMD w centrum siatkówki pojawiają się nieprawidłowe naczynia. Są one kruche i mogą pękać powodując przeciek płynu oraz krwawienie. Bez leczenia pogorszenie widzenia może postępować szybko i być znaczne.

Gdy zaczyna się AMD, chory najpierw widzi linie proste, jako falujące, następnie nieostry staje się obraz w środku pola widzenia. Gdy chory chce przeczytać jakieś długie słowo – widzi jego początek i koniec, ale już środka nie. Luki w polu widzenia przez jakiś czas mogą być kompensowane sprawnością drugiego oka, ale i ono z czasem ulega upośledzeniu. W późniejszym stadium, np. w zbliżającej się postaci widzi już tylko stopy i czubek głowy.

Z czasem plama zasłaniająca pole widzenia powiększa się, po bokach chory odróżnia jeszcze światło od cienia, ale tak naprawdę po środku już nie widzi nic.

Nowoczesną i jedyną obecnie skuteczną metodą leczenia wysiękowego AMD są iniekcje do ciała szklistego leków hamujących powstawanie patologicznych naczyń krwionośnych.

Zabieg polega na wstrzyknięciu leku do wnętrza gałki ocznej, a dokładnie do komory ciała szklistego. W ten sposób jego penetracja do siatkówki i naczyniówki oka jest lepsza i szybsza. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Procedura jest nieskomplikowana, krótka i bezbolesna.

Leczenie rozpoczyna się od 3 wstrzyknięć do ciała szklistego podawanych w odstępach miesięcznych. Ten etap terapii służy nasyceniu tkanek substancją aktywną. W następnej fazie leczenia ewentualne podanie kolejnych iniekcji uzależnione jest od ostrości wzroku pacjenta i wyniku badania optycznej koherentnej tomografii (SOCT). Pacjent kontrolowany jest zazwyczaj raz w miesiącu.