Iniekcja doszklistkowa.

Iniekcja doszklistkowa to zabieg podania w znieczuleniu miejscowym substancji czynnej do wnętrza gałki ocznej.

Stosujemy preparaty :
LUCENTIS – w ograniczonej czasowo promocji 1490zł  – cena regularna 1700zł
EYLEA – w ograniczonej czasowo promocji 1590zł  – cena regularna 1700zł

Zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) jest jedną z głównych przyczyn upośledzenia widzenia u osób po 50 roku życia. Choroba uszkadza centralny obszar siatkówki zwany plamką, który odpowiedzialny jest za dobre widzenie.

W postaci wysiękowej AMD w centrum siatkówki pojawiają się nieprawidłowe naczynia. Są one kruche i mogą pękać powodując przeciek płynu oraz krwawienie. Bez leczenia pogorszenie widzenia może postępować szybko i być znaczne.

Gdy zaczyna się AMD, chory najpierw widzi linie proste, jako falujące, następnie nieostry staje się obraz w środku pola widzenia. Gdy chory chce przeczytać jakieś długie słowo – widzi jego początek i koniec, ale już środka nie. Luki w polu widzenia przez jakiś czas mogą być kompensowane sprawnością drugiego oka, ale i ono z czasem ulega upośledzeniu.
W późniejszym stadium, np. w zbliżającej się postaci widzi już tylko stopy i czubek głowy.
Z czasem plama zasłaniająca pole widzenia powiększa się, po bokach chory odróżnia jeszcze światło od cienia, ale tak naprawdę pośrodku już nie widzi nic.

Nowoczesną i jedyną obecnie skuteczną metodą leczenia wysiękowego AMD są iniekcje do ciała szklistego leków hamujących powstawanie patologicznych naczyń krwionośnych.

Zabieg polega na wstrzyknięciu leku do wnętrza gałki ocznej, a dokładnie do komory ciała szklistego. W ten sposób jego penetracja do siatkówki i naczyniówki oka jest lepsza i szybsza. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.Procedura jest nieskomplikowana, krótka         i  bezbolesna.

Leczenie rozpoczyna się od 3 wstrzyknięć do ciała szklistego podawanych w odstępach miesięcznych. Ten etap terapii służy nasyceniu tkanek substancją aktywną. W następnej fazie leczenia ewentualne podanie kolejnych iniekcji uzależnione jest od ostrości wzroku pacjenta i wyniku badania optycznej koherentnej tomografii (SOCT). Pacjent kontrolowany jest zazwyczaj raz w miesiącu.