COLOTECT – test w kierunku raka jelita grubego i okrężnicy

COLOTECT – test w kierunku raka jelita grubego

W Małej Klinice nowe badanie diagnostyczne – test w kierunku nowotworów jelita grubego i okrężnicy COLOTECT™

COLOTECT™ 1.0 to pierwszy nieinwazyjny 3-markerowy test epigenetyczny, który pozwala na wykrycie nowotworów jelita grubego i okrężnicy już we wczesnym stadium ich rozwoju.

Rak jelita grubego (CRC) jest trzecim najczęściej występującym i drugim najbardziej śmiertelnym nowotworem na świecie, jednak wczesne jego wykrycie, znacznie zwiększa szansę na wyleczenie.

Ogromnie ważne jest regularne wykonywanie badań przesiewowych, pozwalających na rozpoznanie i usunięcie zmian przednowotworowych, nim przekształcą się w formę złośliwą. Wykrycie nieprawidłowości na wczesnym etapie ma ogromne znaczenie w zmniejszeniu zachorowalności oraz śmiertelności.

Test COLOTECT™ 1.0 zalecany jest dla osób dbających o profilaktykę swojego stanu zdrowia. Szczególnie zalecany dla osób z grupy zwiększonego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego i okrężnicy:

  • wiek powyżej 50 lat,
  • przewlekłe stany zapalne jelit,
  • cukrzyca typu II,
  • przebycie nowotworu jelita grubego
  • wystąpienie w rodzinie przypadku zachorowania na raka jelita grubego,
  • otyłość, brak aktywności fizycznej, niewłaściwa dieta

Wykonanie testu COLOTECT™ 1.0 nie wymaga specjalnych przygotowań, zmian w diecie ani stosowaniu leków. Pacjent, używając prostego zestawu, samodzielnie w warunkach domowych pobiera próbkę kału. Zestaw zawiera instrukcję oraz narzędzia do pobrania materiału. Następnie pobrany materiał dostarcza do Małej Kliniki, skąd po ok. 10 dniach będzie mógł odebrać wynik. Jeśli wynik będzie negatywny, kolejne badanie należy powtórzyć po 3 latach, natomiast w przypadku wyniku pozytywnego konieczna będzie konsultacja lekarza specjalisty i dalsza diagnostyka.